*alt_site_homepage_image*
En

Rugsėjo 16 d. startuos jau tradicine tapusi Europos judumo savaitė

Visos naujienos

Rugsėjo 16 d. startuos jau tradicine tapusi Europos judumo savaitė

Jau šį penktadienį, rugsėjo 16 d., prasidės didžiausia tvaraus judėjimo kampanija pasaulyje – Europos judumo savaitė.

Visą savaitę (rugsėjo 16-22 d.) Lietuvos miestuose ir miesteliuose vyks įvairūs renginiai, skatinantys aktyviai judėti ir bendrauti, tvariau keliauti, rinktis mažiau taršias transporto priemones.

Kasmet Europos Komisija skelbia naują Europos judumo savaitės temą, šiemet ji – „Bendrauk lengviau“, o šūkis „Judėk laisviau“. Tema atspindi žmonių norą atkurti bendravimą po COVID-19 pandemijos suvaržymų ir ribojimų. Tarpusavio ryšį padeda palaikyti viešasis transportas ir kitos aplinkai draugiškos keliavimo priemonės. Stengiamasi atkreipti gyventojų dėmesį į tai, kad kelionės tikslą galima pasiekti įvairiais aplinkai draugiškais būdais, o tokia kelionė gali būti ne tik tvari, bet ir patogi.

Pavojingų sveikatai oro teršalų koncentracijoms Europos miestuose ypač daug įtakos turi transportas. 2020 m. nacionalinės į aplinkos orą išmetamų teršalų apskaitos duomenimis, Lietuvoje transporto sektorius išmetė 64,5 proc. viso per metus išmetamo azoto oksidų kiekio, 12,7 proc. anglies monoksido ir 15,7 proc. kietųjų dalelių KD2,5 (mažesnių nei 2,5 mikrometrų) kiekio. Didžiausios šių teršalų koncentracijos aplinkos ore fiksuojamos šalia intensyvaus eismo gatvių, ši problema ypač opi didmiesčiuose. Mokslinių tyrimų duomenys rodo, kad pastoviai kvėpuojant užterštu oru kyla įvairių sveikatos problemų, net gresia priešlaikinė mirtis.

Primename, kad rugsėjo 22-ąją (ketvirtadienį) tradiciškai skelbiama Diena be automobilio, kai žmonės raginami bent dieną visiškai nesinaudoti savo automobiliu, rasti alternatyvių, tvaresnių būdų judėti mieste. Daugelis miestų šią dieną siūlo viešuoju transportu keliauti visiškai nemokamai.

Sužinoti ar Jūsų miestas dalyvauja Judumo savaitėje, kokie renginiai vyks ir, ar Jūsų mieste važiuos nemokamas viešasis transportas, galite čia.

Informacija atnaujinta: 2022-09-23