*alt_site_homepage_image*
En

Prasidėjo konsultacijos dėl siūlymo riboti PFAS gaisro gesinimo putose

Visos naujienos

Prasidėjo konsultacijos dėl siūlymo riboti PFAS gaisro gesinimo putose

Europos cheminių medžiagų agentūra (ECHA) pateikė pasiūlymą apriboti perfluoralkilintas ir polifluoralkilintas medžiagas (PFAS) gaisro gesinimo putose. Konsultacijos dėl šio pasiūlymo prasidėjo kovo 23 d. ir vyks iki rugsėjo 23 d. Konsultacijų metu kiekvienas gali pateikti įrodymais pagrįstas pastabas dėl apribojimo pasiūlymo.  Be bendrųjų pastabų, konsultacijų metu taip pat prašoma pateikti konkrečią informaciją apie PFAS pakeitimo galimybes gaisro gesinimo putose įvairiuose sektoriuose bei apie laiką reikalingą tokiems pakeitimams įgyvendinti, apie PFAS šalinimo geriamajame vandenyje išlaidas ir kitą informaciją.

Komentarus galima pateikti naudojant šią formą.

Daugiau informacijos apie šias konsultacijas rasite ECHA tinklapyje.

ECHA Valstybių narių komitetas bei Rizikos vertinimo komitetas, atsižvelgęs į komentarus, gautus šių konsultacijų metu, parengs nuomonę dėl apribojimo pasiūlymo.

PFAS – didelė tūkstančių sintetinių cheminių medžiagų, plačiai naudojamų visuomenėje ir randamų aplinkoje, grupė. PFAS yra itin patvarios, kaupiasi aplinkoje, o kai kurios iš jų – ir mūsų organizmuose. Net jei nuo rytojaus jos nebebūtų gaminamos, dėl itin didelio patvarumo jos vis tiek išliktų aplinkoje ištisus dešimtmečius. Būtent todėl PFAS dažnai vadinamos amžinomis cheminėmis medžiagomis. PFAS turi neigiamą poveikį žmogui ir aplinkai. Tyrimai rodo, kad kai kurios iš jų gali sukelti sunkius sveikatos sutrikdymus – vėžį ir kepenų pažeidimus.

ECHA ištyrė pavojų aplinkai ir sveikatai, kurį kelia PFAS naudojimas gaisro gesinimo putose ir priėjo išvados, kad PFAS keliama rizika šiuo metu nėra tinkamai kontroliuojama, o šių medžiagų naudojimas gaisro gesinimo putose užteršia aplinką, dirvožemį bei geriamąjį vandenį. Todėl ECHA siūlo uždrausti visų PFAS esančių gaisro gesinimo putose tiekimą rinkai, naudojimą ir eksportą. Jei apribojimas būtų priimtas, PFAS išmetimas į aplinką per 30 metų galėtų sumažėti daugiau nei 13 000 tonų.

Daugiau informacijos apie PFAS rasite čia.

Informacija atnaujinta: 2022-09-23