Aplinkos apsaugos agentūros (AAA) Aplinkos būklės analitikos centro specialistai parengė naują interaktyvią švieslentę, kurioje pateikiami duomenys apie į gamtinę aplinką išleidžiamų nuotekų kokybę.
Švieslentėje pateikiama informacija apie į gamtinę aplinką išleidžiamų buitinių, gamybinių ir komunalinių nuotekų išvalymą ir kiekį, taip pat su nuotekomis išleistų teršalų (BDS7, bendrojo azoto ir bendrojo fosforo) kiekius. Minėti duomenys apima 2011–2023 m. laikotarpį ir pateikiami Lietuvos, apskričių ir savivaldybių lygmenimis, todėl galima matyti minėto laikotarpio rodiklių kitimo tendencijas pasirinktu lygmeniu.
Vandens telkinių būklė priklauso nuo į vandens telkinius patenkančių teršalų kiekio ir jų savybių. Nemažai teršalų į paviršinius vandens telkinius patenka su iš sutelktosios taršos šaltinių, dalis iš pasklidosios taršos šaltinių į gamtinę aplinką išleidžiamomis nuotekomis. Pramonėje, buityje, žemės ūkyje ir kitose veiklose panaudotas vanduo, taip pat lietaus ir sniego tirpsmo vanduo, nutekantis nuo gatvių ir įvairių kitų teritorijų, tampa nuotekomis. Daugiausia buitinių, gamybinių ir komunalinių nuotekų ir teršalų su nuotekomis išleidžiama tose apskrityse, kur įsikūrę didžiausi šalies miestai ir sutelkti stambiausi pramonės objektai. Minėtos tendencijos atsispindi švieslentėje.
Lietuvoje skyrus nemažai investicijų nuotekų valymo įrenginių statybai ir modernizavimui jau nuo 2011 m. nuotekų dalis išvalyta iki nustatytų normų buvo virš 90 %. 2014 m. jau buvo pasiekta, kad net 93,6 % nuotekų buvo išvalytos iki nustatytų normų, nepakankamai išvalytų liko tik 6,3 %, be valymo – 0,03 %. Plečiantis Vilniaus miestui jo nuotekų valymo įrenginiai nebepajėgė tinkamai išvalyti padidėjusio nuotekų ir jose esančių teršalų kiekio. Dėl Vilniaus miesto didelio nepakankamai išvalytų nuotekų kiekio Lietuvoje išvalytų iki nustatytų normų nuotekų dalis 2015–2022 m. sumažėjo iki 72–75 %, o nepakankamai išvalytų nuotekų dalis išaugo iki 25–28 %. 2023 m. užbaigus Vilniaus m. nuotekų valymo įrenginių rekonstrukcijos pirmąjį etapą, Vilniaus miesto išleidžiamų nuotekų kokybė atitiko nustatytus reikalavimus, o Lietuvoje išvalytų iki nustatytų normų nuotekų dalis pasiekė 95,2 %.
Susipažinti su švieslente galima - ČIA.