*alt_site_homepage_image*
En

Nauja švieslentė padeda stebėti miškų vaidmenį absorbuojant šiltnamio efektą sukeliančias dujas

Oras

Nauja švieslentė padeda stebėti miškų vaidmenį absorbuojant šiltnamio efektą sukeliančias dujas

Miškai yra svarbi gamtinė priemonė kovojant su klimato kaita, nes jie geba absorbuoti šiltnamio efektą sukeliančias dujas ir reguliuoti atmosferos sudėtį. Nauja švieslentė yra trečias Aplinkos apsaugos agentūros sukurtas produktas, kurioje interaktyviai galima stebėti Žemės naudojimo, žemės naudojimo keitimo ir miškininkystės sektoriaus (ŽNŽNKM) poveikį šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) kiekiui.

Analizuojamas sektorius yra vienintelis, kuriame ne susidaro, o yra absorbuojamos ŠESD.

Švieslentė yra suskirstyta į penkias dalis. Jose – išsami informacija apie miško ir kitų žemės naudmenų vaidmenį absorbuojant ir išskiriant šiltnamio efektą sukeliančias dujas. Pirmoje dalyje pateikiama ŽNŽNKM sektoriaus apžvalga, kur, pasirinkus laikotarpį, galima analizuoti ŠESD pokyčius skirtingose žemės naudmenose ir matyti bendras sektoriaus tendencijas.

Antroje dalyje yra pateiktos šio sektoriaus pagrindinių veiklos duomenų apžvalga, parodanti metinius anglies bei dirvožemio plotų pokyčius.

Trečioje dalyje pateikiamos miško duomenų tendencijos, kurios suteikia informaciją apie miško žemės ploto pokyčius, anglies pokytį ir kitus svarbius rodiklius. Švieslentėje matyti, kad 1995–1997 m. miškuose absorbcija mažėjo, šis reiškinys siejamas su masiniu eglių džiūvimu tais metais.

Miško duomenų tendencijos

Ketvirtoje dalyje pateikiami skirtingų žemės naudmenų plotų bei anglies kaupimo pokyčiai per pasirinktą laikotarpį.

Galiausiai, penktoje dalyje pasirinkus norimus metus pateikiamas bendras ir skirtinguose kaupikliuose (organiniai dirvožemiai, biomasė ir kt.) bei žemės naudmenose absorbuotas ir susidaręs ŠESD kiekis.

Visi duomenys švieslentėje – Valstybinės miškų tarnybos.

Informacija atnaujinta: 2023-06-07