*alt_site_homepage_image*
En

Kviečiame dalyvauti konsultacijose dėl pavojingų sveikatai tirpiklių apribojimų nustatymo

Cheminės medžiagos

Kviečiame dalyvauti konsultacijose dėl pavojingų sveikatai tirpiklių apribojimų nustatymo

Kviečiame dalyvauti konsultacijose dėl pavojingų sveikatai tirpiklių apribojimų nustatymo

Pramonėje ir kitose profesionaliose veiklose plačiai naudojami poliniai aprotiniai tirpikliai. Kai kurie šių cheminių medžiagų naudojimo būdai yra atviri, t.y. jos gali būti įkvėptos ir taip sukelti pavojų darbuotojų sveikatai. Šios cheminės medžiagos yra užregistruotos Europos cheminių medžiagų agentūroje (ECHA), nes gaminamos ir importuojamos dideliais kiekiais.

Kokios tai medžiagos ir kuo pavojingos?

Poliniai aprotiniai tirpikliai (N,N-dimetilacetamidas (DMAC) (EB Nr. 204-826-4) ir 1-etilpirolidin-2-onas (NEP) (EB Nr. 220-250-6)) yra klasifikuojami kaip pavojingos, nes yra toksiškos reprodukcijai ir gali pakenkti negimusiam vaikui. Dėl sukeliamo neigiamo poveikio žmonių sveikatai įkvėpus ir per odą, turi būti imtasi veiksmų Europos Sąjungos lygiu.

Siūloma nustatyti saugų poveikio lygį

Pačios tinkamiausios rizikos valdymo priemonės poveikiui sumažinti – išvestinių ribinių poveikio nesukeliančių verčių nustatymas (įkvėpus ir per odą). Suderinus ribines vertes dėl poveikio įkvėpus ir patekus per odą, bus nustatomas didžiausias leidžiamas poveikio lygis Europos Sąjungoje. Jeigu apribojimas bus nustatytas cheminių medžiagų registravimo, vertinimo, autorizacijos ir apribojimų reglamente (REACH), jis vienodai bus taikomas visiems pramonės sektoriams ir tiekimo grandinėms. Bus leidžiama ir toliau naudoti DMAC ir NEP, esant saugiems poveikio lygiams procesuose, kuriuose šioms cheminėms medžiagoms nėra alternatyvų.

Prieš metus, siekdami apriboti šių cheminių medžiagų gamybą, tiekimą rinkai ir naudojimą ES, Nyderlandai pateikė apribojimo pasiūlymą Europos cheminių medžiagų agentūrai (ECHA). Siūloma apriboti DMAC ir NEP tiekimą rinkai, gamybą ir naudojimą:

  • kaip atskirų cheminių medžiagų,
  • kaip kitų cheminių medžiagų sudedamųjų dalių,
  • arba kaip įeinančių į mišinių sudėtį, kurių koncentracija lygi arba didesnė nei 0,3 proc.

Taip pat siūloma nustatyti ribines vertes ir reikalaujama užtikrinti, kad poveikis su šiais tirpikliais dirbantiems asmenims išliktų mažesnis, negu nustatytos ribinės vertės.

Kaip tai veikia? Konsultacijų procesas

Socialinės ir ekonominės analizės komitetas (SEAK) parengė projektinę nuomonę dėl čia aprašomų cheminių medžiagų apribojimo pasiūlymo nustatymo ir kviečia dalyvauti konsultacijoje, kurių tikslas – surinkti komentarus ir susijusius pagrindimus dėl teikiamos projektinės nuomonės. Ribojimai daugiausia paliestų pramonės įmones, todėl kviečiame dalyvauti viešojoje konsultacijoje.

Viešų konsultacijų pradžia – 2023 m. kovo 15 d. Komentarus galima teikti iki 2023 m. gegužės 22 d., užpildant elektroninę formą internete.

2023 m. birželio mėnesį, atsižvelgus į konsultacijų metu gautus komentarus, ketinama priimti galutinę nuomonę dėl siūlomo apribojimo. ECHA bendrą tiek Rizikos vertinimo komiteto, tiek SEAK nuomonę nusiųs Europos komisijai, kuri priims galutinį sprendimą, ar siūlomą apribojimą įtraukti į REACH reglamento XVII priedą.

Daugiau informacijos apie apribojimo procedūrą galite rasti čia.

Informacija atnaujinta: 2023-03-27